Oszczędzanie i regularne odkładanie pieniędzy powinno stać się stałym elementem Twojego domowego budżetu. Niestety, w życiu każdego z nas może pojawić się niespodziewana i trudna sytuacja, w której możemy zostać zmuszeni do wydania dużej kwoty pieniędzy. Dlatego, zawsze warto posiadać jakieś zaoszczędzone pieniądze, choćby przeznaczone na taką okoliczność.
Jak zacząć oszczędzać pieniądze, w sposób taki, aby się to nam naprawdę udało? To, od czego powinieneś zacząć odkładanie pieniędzy, to przede wszystkim prowadzenie domowego budżetu oraz sprawdzanie ile środków na koniec miesiąca pozostaje na Twoim rachunku ROR. W dalszej części artykułu wyjaśniamy jak się za to zabrać w sposób efektowny.
Czy kiedykolwiek pojawiła się w Twoim życiu niespodziewana sytuacja, w której musiałeś nagle wydać sporą kwotę pieniędzy? A może zawsze pod koniec miesiąca brakuje Ci środków na koncie? Być może starasz się regularnie odkładać część swojego miesięcznego dochodu, aby w końcu kupić sobie coś, o czym od dawna marzysz? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na chociaż jedno z powyższych pytań, to trafiłeś we właściwe miejsce!
Oszczędzanie pieniędzy wymaga odpowiedniego podejścia i przemyślanego planu. W tym poradniku pokażemy Ci jak oszczędzać swoje pieniądze w sposób skuteczny. Jeśli właśnie zastanawiasz się, od czego zacząć oszczędzanie, to w niniejszym artykule znajdziesz zwięzły i skuteczny plan działania.
Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?
Aby rozpocząć oszczędzanie pieniędzy, ważne jest, aby zacząć od małych kroków. Wprowadź drobne zmiany w swoim budżecie domowym, takie jak stała pozycja na liście wydatków: "oszczędności" - Odkładanie pieniędzy należy bowiem traktować w domowym budżecie jako koszt/wydatek. Pamiętaj jednak, że odłożone pieniądze nie są do Twojej dyspozycji, lecz możesz z nich korzystać jedynie, jeśli zachodzi nagła potrzeba wydania ich na nieprzewidziane koszty. Aby skutecznie oszczędzać, ważne jest systematyczne odkładanie określonej kwoty.
Istnieje wiele sprawdzonych i rzeczywiście skutecznych metod odkładania pieniędzy. Jeżeli jak dotąd nie analizowałeś, w jaki sposób wydajesz zarobione pieniądze i nie starałeś się w żaden sposób ich oszczędzać, ani odkładać nawet drobnych kwot, trudno będzie Ci wdrożyć nowe przyzwyczajenia od razu.
Należy z góry zaznaczyć, że kluczem do tego, aby naprawdę zaoszczędzić pieniądze, jest systematyczność! Nie jest to zbyt istotne, którą metodę oszczędzania pieniędzy wybierzesz, ile podcastów dotyczących oszczędzania zdecydujesz się posłuchać oraz jak wiele książek na ten temat przeczytasz. Prawda jest taka, że jeżeli w swoich postanowieniach nie będziesz działać systematycznie, to najprawdopodobniej pieniędzy nie uda Ci się zaoszczędzić.
Już na samym początku przygody z oszczędzaniem warto mieć na myśli założenie konta oszczędnościowego, na które powinno się regularnie wpłacać środki, które udało się nam zaoszczędzić. Ale, przede wszystkim, aby osiągnąć długoterminowe cele konieczne jest prowadzenie domowego budżetu.
Kolejną ważną kwestią w oszczędzaniu jest determinacja! Pod żadnym pozorem odłożonych pieniędzy nie wolno traktować jak dodatkowych pieniędzy, z których możesz w dowolnej chwili skorzystać w celu zaspakajania błahych zachcianek!
Zacznij sporządzać domowy budżet
Dlaczego nie tylko warto, ale nawet trzeba, prowadzić budżet domowy? Tworzenie domowego budżetu i umiejętne zarządzanie nim to pierwszy krok do budowania naszego bezpieczeństwa finansowego. Tego rodzaju strategia pozwala nam dokładnie analizować wszystkie wydatki. To sprawia, że zyskujemy większą kontrolę nad naszymi pieniędzmi. Poza tym, świadomie wiedząc na co faktycznie je wydajemy, jesteśmy w stanie rozpocząć odkładanie środków i założyć tak zwany "fundusz awaryjny". Dzięki temu nawet niespodziewane wydatki staną się dla nas mniejszym problemem (źródło).
Zarządzanie domowym budżetem
Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, przede wszystkim powinieneś się dowiedzieć, na co dokładnie wydawane są Twoje pieniądze. Zarządzanie domowym budżetem pozwoli Ci skutecznie monitorować wszelkie bieżące wydatki. Dobrze jest mieć również szybki i wyraźny pogląd ilości pieniędzy wydawanych na co dzień.
Jak się za to wszystko zabrać? Przede wszystkim stwórz listę wszelkich stałych kosztów, które ponosisz co miesiąc, korzystając np. z wyciągu z konta bankowego. Upewnij się przy tym, że odnotowujesz każdy wydatek w odpowiednią kategorię, np. wydatki związane z zakupami spożywczymi, wydatki przeznaczone na dzieci, opłaty za media. Dla ułatwienia sobie całej tej procedury, możesz stworzyć listę wydatków w arkuszu kalkulacyjnym, takim jak MS Excel. Następnie, podziel swoje domowe wydatki na stałe i okazjonalne. Przykładowo, czynsz za mieszkanie jest wydatkiem stałym, który ponosisz co miesiąc, natomiast ubezpieczenie OC samochodu płaci się zazwyczaj tylko raz w roku.
W kolejnym kroku dokonaj kolejnego podziału swoich wydatków na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Na przykład wydatki związane z opłatami za subskrypcje aplikacji, odzież, czy też rozrywkę można określić jako nieobowiązkowe.
Jeśli dojdziesz do wniosku, że wydatki przewyższają Twoje przychody, nadszedł czas, aby usunąć niektóre z nich. Zacznij od wydatków z kategorii kosztów nieobowiązkowych, takich jak opłaty za subskrypcje aplikacji lub jedzenie na mieście. Jeśli po usunięciu tych wydatków, różnica między wydatkami a przychodami nadal nie jest zadowalająca, przyjrzyj się wydatkom obowiązkowym. Może warto wynająć tańsze mieszkanie lub renegocjować warunki spłaty kredytu?
Metoda zerowego budżetu - jak to działa?
Aby rozpocząć ten proces, należy dokonać szczegółowej analizy wydatków w ciągu ostatnich kilku miesięcy i ustalić średnią. Kiedy już to zrobimy, trzeba rozplanować wydatki, biorąc pod uwagę cały budżet na dany miesiąc i stworzyć listę priorytetów. Ostatecznie, kwota po odliczeniu wszystkich wydatków powinna wynosić zero. Należy także pamiętać o przeznaczeniu części środków na oszczędności - no bo przecież o to właśnie w tym chodzi. Eksperci radzą podzielić wydatki w arkuszu kalkulacyjnym i ustawić je według ważności oraz zrezygnować z niepotrzebnych pozycji, jeśli się przykładowo okaże, że jakaś pozycja budżetu jest bardziej kosztowna niż na początku zakładano (źródło).
Metoda 50/30/20
Metoda 50/30/20 to jeden z najpopularniejszych domowych systemów oszczędzania pieniędzy. Korzystając z tego modelu działania, zalecane jest posługiwanie się arkuszem kalkulacyjnym. Płyną z tego liczne korzyści, takie jak m.in.:
- lepsza organizacja procesu oszczędzania;
- łatwiejsze i szybsze obliczanie poszczególnych kwot;
- większa przejrzystość;
- minimalizacja ryzyka pominięcia jakiegoś przychodu lub wydatku.
Na czym konkretnie polega słynna metoda oszczędzania pieniędzy 50/30/20? Otóż, system ten bazuje na podziale całości domowego budżetu na trzy części (źródło):
- 50 proc. – pula pieniędzy przeznaczona na niezbędne wydatki;
- 30 proc. – suma środków przeznaczonych na rozrywkę i przyjemności;
- 20 proc. – pieniądze przeznaczone na oszczędności.
Ten popularny sposób na oszczędzanie pieniędzy odpowiednio zabezpiecza poszczególne składowe budżetu, a na dodatek umożliwia nam rozsądne oszczędzanie pieniędzy. Oczywiście, liczy się przy tym systematyczność i determinacja, ponieważ bez nich nie osiągniemy żadnych efektów.
Oszczędzanie na rachunkach i kosztach transportu
Oszczędzanie na rachunkach za mieszkanie wcale nie musi się wiązać z rezygnacją ze wszelkich wygód i udogodnień. Biorąc pod uwagę oszczędne korzystanie z wody i energii elektrycznej, możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie!
Postaraj się stawiać na szybki prysznic, zamiast brać długiej kąpieli w wannie, natomiast mycie naczyń można sobie ułatwić poprzez używanie do tego celu ekonomicznej zmywarki - dobrze jest jednak upewnić się, że jest ona rzeczywiście pełna, zanim ją uruchomisz.
Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne pomoże Ci ograniczyć ilość zużywanego prądu, a mniej czasu spędzonego przed telewizorem, czy komputerem to nie tylko oszczędności dla Twojego portfela, ale również dla Twojego zdrowia, które jest Twoim najcenniejszym dobrem!
Oprócz oszczędzania na domowych rachunkach, może nauczyć się skutecznie ograniczać koszty codziennego transportu. W ograniczeniu wydatków na przemieszczanie się możesz pomóc sobie poprzez tymczasowe korzystanie ze środków komunikacji publicznej i/lub wspólnej podróży do pracy lub szkoły razem ze znajomymi. Najlepszy efekt osiągniesz dzięki zakupowi okresowych biletów. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, staraj się jeździć rowerem lub spacerować - w ten sposób nie tylko będziesz odkładał pieniądze, ale zyska na tym także Twoje zdrowie!
Oszczędzaj na opłatach bankowych
Czy masz już od wielu lat swoje konto bankowe i nie sprawdzasz czy nie ma tam żadnych nowych opłat? Warto co jakiś czas uważnie się temu przyjdziesz. Banki pobierają opłaty za różne usługi - podczas gdy te kwoty są na ogół małe, to po ich zsumowaniu może się to skończyć sporymi wydatkami.
Koniecznie upewnij się co jakiś czas, czy oferta Twojego banku jest lepsza od konkurencji i co możesz zrobić, aby uzyskać jakieś zniżki dotyczące opłat od prowadzenia konta. Pamiętaj także, że rejestrując swoją działalność gospodarczą, często nie musisz otwierać nowego specjalnego konta firmowego - możesz po prostu skorzystać ze swojego starego konta indywidualnego (źródło).
Koniecznie rozejrzyj się, czy przypadkiem nie warto przenieść swoje konto osobiste do innego banku. Panująca obecnie konkurencja w sektorze bankowości sprawia, że niektóre instytucje oferują naprawdę korzystne warunki współpracy. Dzieje się tak w szczególności w przypadku produktów, takich jak konta osobiste, czyli rachunki ROR. Nierzadko można korzystać z takiego konta niemalże bezpłatnie. Koniecznie sprawdź oferty różnych banków, zanim wybierzesz najbardziej pasujące do siebie konto. Swoją drogą polecamy bardzo popularne obecnie konto za zero w banku PKO:
PKO Konto za Zero
- 0 zł za prowadzenie konta bankowego
- Debet na koncie do 1000 zł
- 0 zł za wypłaty PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
- 0 zł za wypłaty kartą z bankomatów za granicą1
- 0 zł za obsługę karty debetowej – gdy zrobisz min. 5 transakcji bezgotówkowych
Więcej szczegółów odnośnie tej oferty znajdziesz tutaj.
Koniecznie określ cel oszczędzania pieniędzy
Jak zbudować w sobie nawyk regularnego i efektywnego odkładania pieniędzy? Otóż, przede wszystkim nasza postawa musi mieć konkretny cel. Oszczędzanie pieniędzy bez wyznaczonego sobie celu może być mało efektywne, a nawet trudne i dość nudne. Jeśli jednak zaczniemy gromadzić pieniądze z myślą o konkretnym pragnieniu, to bardziej się do tego zmotywujemy i skuteczniej będziemy w tym kierunku działać.
Czasami może się w naszym życiu pojawić niespodziewana okoliczność, w której będziemy zmuszeni do wydania dużej kwoty pieniędzy, dlatego zawsze warto mieć jakieś oszczędności, chociażby po to, by w takich sytuacjach nie zaciągać niepotrzebnego kredytu, który potem trzeba latami spłacać.
Celem oszczędzania i odkładania środków finansowych mogą być przykładowo wyjazd na wymarzone wakacje, nowy samochód, a może nawet zakup mieszkania. Każdy ma swoje marzenia i pragnie je spełnić. Umiejętność oszczędzania pieniędzy może okazać się w tym bardzo pomocna.
Wyznaczone cele oszczędzania mają niezwykle istotne znaczenie przy opracowywaniu planu oszczędnościowego, co oznacza, że znając cel i jego koszt, można z większą łatwością i precyzją ustalić ile pieniędzy musimy co miesiąc odkładać, aby w danym terminie zgromadzić niezbędną nam kwotę. Jeśli np. naszym celem jest spędzenie tygodnia w luksusowym apartamencie na Malediwach, to obecnie musimy na takie marzenie przeznaczyć około 15 000 złotych od osoby. Do tego należy dodać koszty lotu w obie strony, czyli jakieś 3000 złotych. Przy dochodach 6000 zł netto miesięcznie i wszelkich stałych wydatkach miesięcznych wynoszących powiedzmy 4500 zł (wyżywienie 1500 + czynsz 2000 + opłaty za media 500 + transport 500), teoretycznie co miesiąc zostaje nam 1500 zł. Zakładając, że 500 zł wydamy na rozrywkę i zakupy okazjonalne, wówczas co miesiąc moglibyśmy odkładać 1000 zł na nasz wymarzony cel - który w ten sposób osiągnęlibyśmy dopiero po 18 miesiącach! Czy nie da się tego celu osiągnąć szybciej, np. w ciągu roku? Owszem, powinno się to udać, ale jedynie pod warunkiem zrozumienia i zastosowania zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy.
Proste sposoby na oszczędzanie dodatkowych pieniędzy
Produkty spożywcze są koniecznością, gdyż nie da się żyć bez jedzenia. Oszczędzanie na zakupach spożywczych oznacza dla wielu rodzin rezygnację z wielu przyjemności, takich jak odwiedzanie restauracji, zamawianie jedzenia na wynos, czy też delektowanie się drogimi, ale niezwykle i smakowitymi przekąskami. Dla niektórych ludzi całkowita rezygnacja z takich luksusów wiąże się z dużym wyrzeczeniem. Dlatego, warto spojrzeć na to zagadnienie nieco inaczej i nadal kupować dobre jakościowo produkty spożywcze, a także delektować się smakowitymi potrawami w restauracji, robiąc to jednak nieco rzadziej. Przed każdym wydatkiem warto sprawdzić, co mamy akurat w lodówce i spiżarni, by uniknąć kupowania niepotrzebnych nam w danej chwili produktów. Nastaw się na uzupełnianie zapasów, a nie na kupowanie nowych produktów. Zanim wrzucisz dany produkt do koszyka, zastanów się czy faktycznie go potrzebujesz. Warto również robić większe zakupy spożywcze, ale wybierać się do sklepów rzadziej - w ten sposób oszczędzasz jednocześnie na transporcie.
Oszczędzone środki - Gdzie odkładać pieniądze co miesiąc?
Nasze babcie miały zwyczaj trzymania oszczędności w domu. Gotówka była przechowywana w różnych dziwnych miejscach, takich jak słoiki, szafy z ubraniami, czy też klasycznie pod materacem :-) Zwyczaj ten już dawno przeszedł do lamusa, gdyż trzymany w domu pieniądz nie przynosi zysków, a na dodatek jego wartość stopniowo spada, w szczególności gdy inflacja jest wysoka.
Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które mogą nam ułatwić oszczędzanie i odkładanie pieniędzy. Jednym z tych narzędzi jest dobrze oprocentowany rachunek oszczędnościowy. W rzeczywistości, interesującymi metodami oszczędzania, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są również fundusze inwestycyjne ETF.
Już na samym początku przygody z oszczędzaniem, warto założyć korzystny, dobrze oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Zamiast gromadzić zaoszczędzone pieniądze w domu, lub na zwykłym rachunku ROR, gdzie odsetki są minimalne, pomyśl o otwarciu solidnego i przynoszącego zyski rachunku oszczędnościowego. Gdy już uda Ci się tak zagospodarować swoim domowym budżetem, aby pod koniec miesiąca została na Twoim koncie ROR pewna kwota pieniędzy, nie ważne jak duża, powinieneś zasilić nią swój rachunek oszczędnościowy.
Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku odkładania pieniędzy najważniejsza jest systematyczność. Dopiero wówczas, gdy pieniądze zaczną wpływać na Twoje konto oszczędnościowe co miesiąc, oszczędzanie pieniędzy zacznie być faktem!